Kostka Rubika to fenomen lat siedemdziesiątych, kto nie próbował swoich sił w złożeniu tego magicznego sześcianu.
Wynalazcą tej zabawki dla dzieci i dorosłych był węgierski profesor architektury Budapesztańskiej Akademii Sztuki Użytkowej Erno Rubik.
W roku tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym czwartym podczas wykładów dla studentów z zakresu przestrzeni zaprezentował kolorowy sześcian z ruchomymi częściami. Zadaniem studentów było ułożenie jednokolorowych ścian z poszczególnych cegiełek.
W krótkim czasie kostka rubika stała się szlagierem. Najpierw szaleństwo ogarnęło Węgry, gdzie przed świętami w roku tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym siódmym sprzedano ponad pięć tysięcy sztuk.
Szybko zaczęły powstawać Na Węgrzech Kluby Rubika i po pewnym czasie sprzedaż kostki osiągnęła w tym kraju ilość trzystu tysięcy tych wciągających zabawek.
Poprzez przypadek kostka dostała się do Wielkiej Brytanii i tam również zdobyła nieprawdopodobny rozgłos, gdzie w samej Anglii sprzedano ponad milion jej egzemplarzy.
Z rynku brytyjskiego na amerykański, a potem wynalazek profesora Rubika podbił cały świat.
Fabryk na Węgrzech pracowały przez cały tydzień po dwadzieścia cztery godziny na dobę i nie nadążały z produkcją, fabryki na całym świecie osiadające licencję sprzedawały po kilka tysięcy kostek miesięcznie.
Nasycenie nastąpiło w latach osiemdziesiątych, a liczba wszystkich sprzedanych kostek wyniosła ponad dwieście pięćdziesiąt milionów sztuk.