Obowiązek czytania lektur szkolnych pojawia się na każdym etapie edukacji. Z roku na rok można zaobserwować jednak, że uczniowie coraz mniej chętnie sięgają po obowiązkowe lektury, zamiast tego wybierając krótkie streszczenia. Dlaczego tak się dzieje i jaką funkcję pełnią lektury szkolne?
Dlaczego akurat lektury?
Obowiązek czytania lektur pojawia się już w początkowych klasach szkół podstawowych. Pomagają one w nauce płynnego czytania, przez co pierwsze lektury są zazwyczaj krótkie i niezbyt wymagające. Wraz z kolejnymi klasami stają się one dłuższe, jako że ich głównym zadaniem jest wówczas nauka niezwykle istotnej umiejętności czytania ze zrozumieniem i rozwój wyobraźni u dzieci.
Na nieco późniejszym etapie edukacji lektury szkolne (https://ksiegarnia.pwn.pl/Ksiazki/Lektury-szkolne,706212865,k.html) maja przede wszystkim zaznajomić uczniów z ich dziedzictwem kulturowym, przez co pojawiają się wśród nich dzieła znanych twórców ubiegłych wieków, takich jak Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki. Są one także bardziej wymagające, a ich pełne zrozumienie wymaga uwagi i nieszablonowego myślenia.
Coraz mniejsza popularność lektur
Głównym czynnikiem, odpowiadającym za niechęć uczniów do lektur szkolnych, jest całkowity brak lub przynajmniej ograniczenie do minimum dzieł współczesnych autorów. Wśród książek obowiązkowych rzadko kiedy pojawiają się pozycje takie jak na przykład Wiedźmin, będący przecież jednym z bardziej znanych polskich cykli. Kanon lektur od lat jest ten sam i obejmuje dzieła, które bez pomocy nauczyciela trudno zrozumieć i trudno w pełni przeczytać, a więc uczniowie zamiast książek sięgają po streszczenia, nierzadko oferujące jednocześnie interpretacje.