Kostka Rubika często nazywana jest najpopularniejszą na świecie zabawką logiczną. Szacuje się, że do dziś sprzedano jej na całym świecie ponad 350 milionów egzemplarzy, a sama zabawka produkowana jest do dziś. Czy warto ją nadal nabyć w dobie komputerów i gier wideo?
Jak powstał geniusz?
Magiczna kostka Rubika powołana do życia została na Węgrzech, przez tamtejszego uczonego Erno Rubika. Wczasach swojej profesury postanowił ułatwić swoim studentom zrozumienie pojęcia przestrzeni, konstruując dla nich przyrząd obrazujący ruch kostek. Celem magicznej kostki Rubika było bowiem ułożenie wszystkich kolorowych kostek na jednej płaszczyźnie. A dzięki układowi 3x3x3 kostek, okazywało się to o wiele trudniejsze, niż można było na początku przypuszczać. Dzięki temu z przyrządu naukowego powstała jednocześnie bardzo ciekawa zabawka, która już po dwóch pierwszych latach sprzedała się w liczbie ponad 300 tysięcy egzemplarzy.
Czy warto ją mieć?
Czy jednak dziś zabawka, która liczy sobie ponad 40 lat, ma jeszcze racje bytu? Czy ktokolwiek może się nią zainteresować? Dla wielu osób może to być sporym zaskoczeniem, lecz kostka Rubika nie tylko nadal jest kupowana, co dodatkowo cieszy się ogromną popularnością. Do tego stopnia, że obecnie rozgrywane są nawet mistrzostwa świat w układaniu jej na czas, a pobicie rekordu świata jest marzeniem nie jednego właściciela takiej kostki.
Okazuje się zatem, że nawet jeśli zabawka nie ma w sobie ani jednego tranzystora, nadal może przynosić ogromną dawkę zabawy i rozrywki.