Opublikowano

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżeczko dla niemowlaka

łóżeczko niemowlęce

Narodziny dziecka to zawsze niemała rewolucja w życiu rodziny. Zapobiegliwi rodzice często starają się jak najlepiej przygotować siebie, ale i dom na ten moment. Lista elementów wyprawki dla dziecka jest długa, a nie można przecież zapomnieć o urządzeniu pokoju dla maleństwa. Jednym z ważniejszych mebli jest łóżeczko dla niemowlaka. Na co warto zwrócić uwagę wybierając ten element wyprawki.

Rodzaje łóżeczek dla niemowląt

Łóżeczka dla niemowląt można podzielić przede wszystkim na łóżeczka wolnostojące i dostawne. Te pierwsze występują najczęściej w dwóch podstawowych wielkościach: 60/120 cm oraz 70/140 cm. Im większe będzie łóżeczko, tym dłużej dziecko będzie mogło z niego korzystać. Łóżeczka dostawne są montowane jednym bokiem do łóżka rodziców. Pozwalają dziecku spać z rodzicami, jednak w bezpieczniejszej formie niż spanie pomiędzy nimi. Takie łóżeczka są też zwykle mniejsze, dzięki czemu łatwiej mieszczą się w sypialni rodziców, ale dziecko może korzystać z niego dość krótko. Alternatywą dla łóżeczek dla niemowląt, ale jedynie na pierwsze miesiące życia są też kołyski oraz kosze. Dla rodziców, którzy często podróżują dostępne są też składane łóżeczka turystyczne.

Ważne cechy łóżeczka dla niemowląt

Solidne łóżeczko dla niemowlaka powinno być przede wszystkim bezpieczne i zapewniać maluchowi komfortowy sen. Niemniej ważne są też dodatkowe funkcjonalności, które mogą pomóc rodzicom w codziennej pielęgnacji dziecka, takie jak szuflady czy przewijak. Warto też sprawdzić czy posiada regulację położenia materaca. Jeżeli łóżeczko posiada szczebelki to ich rozstaw powinien wynosić nie więcej niż 6 cm.
Ważna jest też możliwość ich wyjmowania, dziecku które już chodzi bezpieczniej jest zostawić możliwość samodzielnego wychodzenia z łóżeczka.

Wybierając tradycyjne drewniane łóżeczko warto też sprawdzić czy spełnia europejskie normy bezpieczeństwa łóżeczek dla niemowląt: PN-EN 716-1:1999 oraz PN-EN 1130-1-2001.