Opublikowano

Mozaiki dla dzieci – liczę, układam, opowiadam

Łódka, rybka, kotek, domek, samochód, rakieta – to tylko kilka podstawowych kształtów, które można ułożyć z drobnych koralików na specjalnej podkładce. Mozaiki dla dzieci, bo to o nich mowa, to świetny sposób na zajęcie dziecka pasjonującą i kreatywną zabawą. Zabawka ma jeszcze do tego walory edukacyjne, warto więc po nią sięgnąć.

Co mi wyobraźnia podpowiada

Kolorowe koraliki lub kołeczki może dziecko układać w dowolne figury i wzory. Jest to więc świetny sposób na rozwijanie kreatywności i wyobraźni. Im lepiej radzi sobie z mocowaniem kołeczków, tym bardziej różnorodne historie powstają. Można również nabyć dla dzieci mozaiki z koralików, które układa się na tablicy magnetycznej lub piankowe, przeznaczone dla młodszych dzieci, układane w specjalnych ramkach.

Powtarzam wzory i liczę

Tego typu układanki zazwyczaj posiadają w zestawie gotowe wzory, które dziecko może nauczyć się powtarzać. Ma to jak najbardziej wymiar edukacyjny, ponieważ dziecko uczy się przede wszystkim poprzez naśladowanie, a dopiero potem zaczyna tworzyć własne projekty. Aby odtworzyć gotowy wzór, dziecko uczy się również podstaw liczenia – jest to więc świetny wstęp to pierwszych umiejętności matematycznych.

Układam i porządkuję

Dzieci bardzo lubią układanie i porządkowanie elementów według różnych kryteriów. Kolorowe kołeczki można rozdzielać według kolorów i porządkować je w oddzielnych pudełeczkach – czasem już to dostarcza dziecku bardzo dużo radości. A to także świetny wstęp do rozpoznawania kolorów oraz uczenia porządku.

Dla młodszych i dla starszych

Mozaiki dla dzieci dostępne są w wielu rodzajach oraz o innych stopniach trudności. Są więc przeznaczone dla dzieci w różnym wieku. Tradycyjne kołeczki, które zawierają dużo drobnych elementów zazwyczaj polecane są dla dzieci od trzeciego roku życia. Są jednak również prostsze, które sprawdzą się u młodszych dzieci oraz takie, które wymagają większej dokładności i precyzyjności dla znacznie starszych. Poza tym to zabawka, do której dziecko powraca, a nie na jeden wieczór.