Opublikowano

Miś dla niemowlaka- jak go wybrać i dlaczego jest ważny w rozwoju dziecka?

Spośród bogatej ilości różnych zabawek dla niemowląt, sprawdzonym klasykiem jest pluszowy miś. Miłe w dotyku, ciepłe futerko daje poczucie bezpieczeństwa, uspokaja i pomaga w zasypianiu. Dzięki swojemu pluszowemu przyjacielowi, maluch chętniej poznanie otaczający go świat.

Skąd się wzięły pluszowe misie?

Pluszowe zabawki są podstawowym wyposażeniem każdego pokoju dziecka. Ich początek miał miejsce pod koniec XIX wieku, kiedy to Margarete Steiff stworzyła pierwszego misia. W kolejnych latach zabawki te były udoskonalane, a maskotki rozpoczęto produkować masowo. Popularność uroczych misi rosła przez kolejne lata. Na ich rozpoznawalność wpływ miały takie bajki, jak: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek czy Colargol. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele pluszowych misi o różnym wyglądzie, wielkości, kształtach i dodatkowych funkcjach. Bez trudu można więc znaleźć także propozycje dla tych najmłodszych.

Dlaczego przytulanki są tak istotne w rozwoju niemowląt?

Po przyjściu noworodka na świat, wszystko wokół niego wydaje mu się obce i ogromne. Świetnym przyjacielem w początkach poznawania świata jest właśnie przytulanka. Miś dla niemowlaka staje się jego pomocnikiem zapewniającym mu komfort i poczucie bezpieczeństwa. Doskonale wycisza malucha i pomaga mu w łatwiejszym zasypianiu. Warto więc wybrać jedną lub dwie maskotki i oswoić malucha z ich fakturą i wyglądem. W ten sposób w trudnych chwilach będą one stanowiły nieocenioną pomoc dla rodziców w opiece nad dzieckiem. Maskotki wpływają korzystnie na rozwój dziecka, ponadto dzięki nim, uczy się ono samodzielnego zasypiania bez obecności rodzica. Pluszaki pomagają stworzyć podstawy umiejętności społecznych, wspierają rozwój języka, a rodzice mogą je wykorzystać do tworzenia opowieści. U starszych dzieci wzmacniają też empatię i współczucie. Miś przyda się dziecku podczas stresujących dla niego sytuacji, takich jak wizyta u lekarza czy podróż.

Jaki miś dla niemowlaka będzie dobrym wyborem?

Najważniejszą kwestią jest to, aby maskotka była wykonana z bezpiecznych i dobrych gatunkowo materiałów. Co ważne, powinna być wykonana z naturalnych tworzyw, aby w żadnym razie nie stwarzania niebezpieczeństwa dla tak małego dziecka. Miś dla noworodka powinien mieć odpowiednie oznaczenia:

  • znak CE – obowiązkowe oznakowanie, potwierdzający spełnienie norm bezpieczeństwa,
  • nazwa oraz adres producenta czy importera zabawek,
  • informacja, dla jakiego wieku dedykowana jest maskotka.

Na produkcie powinna też znajdować się informacja o sposobie konserwacji. Dobrze, jeśli misia będzie można było prać. Pluszak musi być dobrze wykonany i wytrzymały, aby w trakcie zabawy nie doszło czasem do jego rozerwania. Ponadto, maskotka nie może zawierać ostrych i nierównych powierzchni. Miś dla noworodka powinien mieć oczy wyszywane, a nie plastikowe.

Jaką wybrać przytulankę do spania dla niemowlaka?

Miś dla niemowlaka do spania może mieć postać miękkiego materiału przypominającego pieluchę czy też przytulanki-termofora, dzięki któremu w razie potrzeby można rozgrzać bolący malucha brzuszek. Innym rozwiązaniem są szumiące zabawki, które wydają uspokajające dźwięki. Istotne jest zwłaszcza to, aby przytulanka do spania była lekka i mała. Rodzice mogą też zdecydować się na przytulankę w postaci otulacza, czy też maskotkę zawierającą w środku magnesy, która pozwala na przyczepienie do wózka.

Miś pluszowy to nie tylko zwykła zabawka, ale przede wszystkim pierwszy przyjaciel dziecka. Pociesza go w gorszych chwilach i pomaga w opanowaniu emocji, dlatego każde dziecko powinno mieć swojego misia.