Opublikowano

Od jakich zacząć zabawek dla niemowląt?

Zabawek dla najmłodszych jest wiele, aż trudno zdecydować się na konkretne gadżety. Wielu rodziców najchętniej kupiłoby jak najwięcej akcesoriów dla swoich skarbów, ale jest to zbyteczne. Nie ma sensu przesadzać z liczbą zabawek, zbyt wiele bodźców przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego. Jeśli maluszek zostanie przebodźcowany, to stanie się wręcz marudny i płaczliwy, czasem nawet agresywny. Skupić należy się na tym, aby zabawka była dobrej jakości, bezpieczna i dostosowana do wieku dziecka.

Jakie zabawki dla niemowląt będą idealnym wyborem?

Pierwszą zabawką dla niemowląt (np. tutaj) do trzeciego miesiąca życia może być kolorowa karuzela mocowana do łóżeczka, wózka lub kołyski. Istotne jest to, aby wybrać model mający wiele zróżnicowanych elementów w kontrastowych kolorach. Taka niepozorna karuzela mocno oddziałuje na zmysł wzroku dziecka i przyciąga jego uwagę. Godna polecenia będzie karuzela wyposażona w pozytywkę wydającą przyjemne dla ucha dźwięki. Warto też kupić dziecku gryzak, bo już zwykle w trzecim miesiącu życia zaczynają wyrzynać się pierwsze zęby. Okres ząbkowania nie jest łatwy dla maluszka, dlatego warto ulżyć mu w cierpieniach za pomocą gadżetu, który będzie mógł wsadzić sobie do buzi, ssać go i gryźć. Gryzaki wodne i żelowe można schładzać w lodówce.

Przyda się także kolorowa grzechotka wydająca dźwięki podczas potrząsania. Godny polecenia jest model o zróżnicowanej fakturze, który świetnie stymuluje zmysł dotyku. Maluszek będzie zachwycony przytulanką w postaci szumiącego misia. Wydaje on uspokajające dźwięki i ułatwia zasypianie. W przypadku niemowlaka w wieku od trzech do sześciu miesięcy idealnie nadaje się mata edukacyjna wyposażona w wiele kolorowych elementów o różnych kształtach. Sprawdzą się także różnorodne zawieszki i pałąki do wózków. Warto też pomyśleć o pierwszej książeczce: sensorycznej, z miękkich materiałów, o prostych kształtach, w kontrastowych kolorach. Dzieciom od szóstego do dwunastego miesiąca życia można sprezentować zabawki interaktywne, które wydają dźwięki, mają wyraziste kolory i różnorodne faktury. Stymulują one zmysły i przyciągają uwagę. Maskotka z szeleszczącym środkiem także będzie mile widziana.